منو
شعبه بابلسر : ۰۱۱۳۵۳۳۰۷۰۳ شعبه تهران:۰۹۰۵۲۴۹۹۷۲۱
راهبردهای پیشگیری از زخم پای دیابتی

راهبردهای پیشگیری از زخم پای دیابتی

عکس زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی (DFUs) ممکن است تا ۲۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت را در مقطعی از زندگی خود تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که یک فرد DFU ایجاد کرد، 50٪ احتمال دارد که زخم عفونی شود. زخم پای دیابتی از دلایل اصلی قطع عضو هستند. بنابراین بهترین درمان، پیشگیری از زخم پای دیابتی است.

متخصصان مراقبت از زخم به طور مرتب با زخم پای دیابتی در کلینیک مواجه می شوند و درمان این زخم ها به دلیل نارسایی متابولیک زمینه ای می تواند بسیار دشوار باشد. این وبلاگ راهنمای بهترین شیوه های فعلی در رابطه با زخم پای دیابتی و پیشگیری را ارائه می دهد.

 •  
 درمان زخم دیابتی در منزل

پانسمان قطع عضو زخم پای دیابتی ناحیه زانو

علت شناسی زخم پای دیابتی

DFU ها ضایعاتی هستند که بر روی اندام تحتانی، بافت نرم یا استخوان تأثیر می گذارند.  این زخم ها می توانند در نتیجه بهبود ضعیف زخم در بیماران دیابتی عفونی شوند و در نتیجه باعث ایجاد آبشاری شوند که ممکن است منجر به قطع عضو شود.

DFU ها ناشی از تغییرات میکروواسکولاری است که در داخل فردی که دیابت دارد (به عنوان مثال، نفروپاتی، نوروپاتی  ) رخ می دهد. اغلب، زخم به دلیل مراقبت نامناسب از پا و فاصله زمانی طولانی بین شروع زخم و آگاهی بیمار ایجاد می شود. 

افراد مبتلا به دیابت اغلب دچار نوروپاتی هستند که درک دقیق لمس، حس عمقی و حتی درد را دشوار می کند. با کاهش سیگنال های لمسی، این بیماران ممکن است از آسیب به پوست اندام تحتانی آگاه نباشند. برای تشدید این موضوع، آنها ممکن است نتوانند دردی را که اغلب همراه با زخم هایی از این نوع است، احساس کنند. بنابراین، آنها یک DFU ایجاد می کنند که به موقع درمان نشده است و درمان آن مشکل خواهد بود. به همین دلیل است که پیشگیری برای DFU ها کلیدی است.

 عکس زخم پای دیابتی
زخم پای دیابتی که بر اثر عفونت منجر به قطع انگشت شست شده است.

پیشگیری از زخم پای دیابتی

پیشگیری از DFU اغلب با مداخله همراه است. هدف نهایی این است که اجازه دهیم زخم به درستی بهبود یابد و از عوارض بعدی مانند قطع عضو جلوگیری شود.

کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت باید قند خون خود را به دقت کنترل کنند تا از اپیزودهای هیپوگلیسمی یا هیپرگلیسمی جلوگیری شود. این رویدادها می توانند عواقب طولانی مدتی از جمله DFU داشته باشند.

بدن انسان برای بهبودی مناسب به گلوکز خون متعادل نیاز دارد. ادبیات اخیر نشان می دهد که مقدار هموگلوبین A1c (HbA1c) بین 7.0٪ و 8.0٪ برای تسهیل بهبود زخم بهینه است.  با این حال، این به کنترل قند خون فرد در ابتدا بستگی دارد. علاوه بر این، فردی که دارای DFU، HbA1C بالای 8 درصد و قند خون ناشتا بیش از 126 میلی‌گرم در دسی‌لیتر است، احتمال بیشتری دارد که دچار قطع عضو اندام تحتانی شود. 

مطالعات دیگر همچنین نشان می‌دهد که کنترل دقیق قند خون پس از تشکیل DFU می‌تواند به نرخ بهبودی بهتر منجر شود. این برای DFUهایی که به مراقبت‌های معمولی پاسخ نمی‌دهند صادق بود. 6 کنترل بهتر قند خون منجر به بهبود بهبود و پیشگیری می‌شود.

کفش مناسب همانطور که قبلاً گفته شد، افراد مبتلا به دیابت ممکن است نتوانند لمس یا درد یک جسم تیز یا نقطه فشار را روی پای خود احساس کنند. بنابراین، کفش مناسب برای پیشگیری از زخم در ابتدا ضروری است. کفش مناسب شامل:

 • پوشش کافی پا
 • اندازه مناسب کفش

به افراد دیابتی توصیه می شود قبل از خرید هر کفشی، پای خود را اندازه گیری کنند.  پوشیدن کفش مناسب همچنین احتمال عفونت را در صورت ایجاد زخم کاهش می دهد.  کفش از پا در برابر عوامل خارجی محافظت می کند. با این حال، بسیاری از بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی ممکن است به دلایل مختلف کفش نپوشند. برخی ترجیح می دهند در ابتدا پابرهنه باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از تماس مستقیم با زمین برای جبران این احساس خاموش استفاده کنند. به هر دلیلی، مهم است که با بیماران مبتلا به دیابت در مورد اهمیت کفش مناسب صحبت کنید تا از عوارض بعدی جلوگیری کنید. 

هنگامی که DFU تشکیل شد، درمان باید شامل تخلیه زخم برای بهبود بهبود باشد. بسته به محل زخم، فرد ممکن است نیاز به استفاده از یکی از وسایل زیر داشته باشد  :

 • واکر
 • نیم کفش
 • ارتز
 • کل ریخته گری تماس

برای DFU های بدون علائم ایسکمی یا عفونت کنترل نشده، دستگاه تخلیه استاندارد طلایی یک دستگاه تخلیه غیر قابل جابجایی تا بالای زانو مانند گچ با تماس کامل است. چون قابل جابجایی نیست، دستگاه رعایت توصیه های پزشکی را افزایش می دهد و در نتیجه زخم را بهبود می بخشد. التیام‌بخش.  هدف هر یک از این دستگاه ها این است که امکان تحمل وزن عملکردی برای تحرک و در عین حال کاهش فشار روی خود زخم را فراهم کند.

معاینات مکرر پا ادبیات اخیر ارتباط بین زمان انتظار طولانی‌تر بین شروع زخم و مراجعه به درمان پزشکی و افزایش شدت زخم را نشان می‌دهد.  بررسی روزانه پا به فرد مبتلا به دیابت در مورد هر ناحیه ای از تحریک پوست، شکستگی یا آسیبی که ممکن است منجر به DFU شود، هشدار می دهد.  همچنین پیشنهاد می شود که افراد مبتلا به دیابت در صورت نداشتن سابقه عفونت حداقل سالیانه توسط پزشک متخصص پا ویزیت شوند، یا اگر سابقه عفونت پای دیابتی دارند حداقل هر ماه به صورت ماهانه به پزشک مراجعه کنند. این بررسی ها توسط متخصصان پزشکی می تواند به شناسایی بیماران پرخطر و ارجاع آنها برای آموزش یا پیگیری بیشتر کمک کند.

مراقبت از پوست. داشتن یک برنامه روتین مراقبت از پوست برای بیماران دیابتی ضروری است. کارشناسان مورد زیر را توصیه می کنند :

 • انجام معاینات روزانه پا برای بررسی بریدگی، خراشیدگی، تاول و ناخن های فرو رفته پا
 • شستن پاها با آب و صابون ملایم
 • اجتناب از آب داغ به دلیل اختلال در حس و عوارض میکروواسکولار
 • مرطوب کننده پس از شستشو برای حفظ یکپارچگی پوست و کاهش خطر آسیب پوستی منجر به عفونت

با این حال، مرطوب کننده ها و کرم ها نباید بین انگشتان پا استفاده شوند زیرا خطر ابتلا به عفونت های قارچی وجود دارد. تمیز، خشک و مرطوب نگه داشتن پوست به جلوگیری از تجزیه پوست و عفونت هایی که می تواند منجر به DFU شود کمک می کند.

آموزش بیمار. با تمام اطلاعات فوق، یک موضوع مشترک وجود دارد: خرید بیمار. اگر فرد مبتلا به دیابت نداند یا درک نکند که برای جلوگیری از DFU چه کاری می تواند انجام دهد، احتمال بروز زخم بیشتر است. مطالعات از اهمیت برنامه‌های مراقبت انتقالی با تمرکز بر آموزش بیمار در مورد این تکنیک‌های پیشگیری حمایت کرده‌اند. 

مطالعات نشان داده اند که آموزش به بیمار نه تنها باید شامل مکالمات در مورد آنچه باید انجام شود، بلکه نمایش های بصری یا فیلم هایی برای تقویت اطلاعات باشد. بیماران مبتلا به DFU نیز به احتمال زیاد سطح تحصیلات پایین تری دارند، بنابراین اطلاعات باید به روشی در دسترس ارائه شود. این را می توان از طریق یک رویکرد چند رشته ای به دست آورد. 

در نهایت، پیشگیری به عهده خود بیمار است. با این حال، پزشکان باید بیماران را با دانشی برای کاهش خطر ابتلا به DFU مجهز کنند.

 درمان زخم دیابتی انگشت پا
زخم پای دیابتی روی انگشت

نتیجه

DFUها سالانه بین 9 تا 13 میلیارد دلار در ایالات متحده هزینه دارند، علاوه بر هزینه مدیریت دیابت بدون زخم. پیشگیری از زخم پای دیابتی کلیدی است، به ویژه با توجه به اینکه دیابت بر توانایی بدن برای بهبودی پس از آسیب تأثیر می گذارد. با استفاده از اطلاعات ارائه شده در اینجا، پزشکان می توانند بهتر از بیماران مبتلا به دیابت در مورد نحوه پیشگیری و مدیریت DFU مراقبت و آموزش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram
×

 

کلینیک تخصصی زخم کیان

با کلیک روی تصویر زیر وارد صفحه چت واتساپ میشوید.

× چطور میتونیم کمکتون کنیم؟